• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1512
    • Dodano: 2024-03-21 / 13:18
    • Komentarzy: 1

    Nowoczesne rozwiązania i większa wydajność. Zmodernizowano oczyszczalnię w Antoniowie

    (Fot. Mat. prasowe )

    (Fot. Mat. prasowe )

    W dniu 20 marca, miało miejsce uroczyste oddanie do użytku inwestycji pn. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie.

    Prace przy modernizacji i rozbudowie oczyszczalni ścieków w Antoniowie zakończyły się w grudniu 2023 roku, co stanowiło ważny krok w kierunku poprawy infrastruktury gospodarki wodno-ściekowej w regionie. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony Funduszu Spójności.

    Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie była częścią większego projektu pod nazwą "Budowa kanalizacji sanitarnej w Aglomeracji Ozimek wraz z usprawnieniem zarządzania majątkiem sieciowym i wykorzystaniem OZE". Projekt ten był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

    Nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w ramach modernizacji umożliwią bardziej efektywne oczyszczanie ścieków oraz zwiększenie wydajności oczyszczalni, co ma istotne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego w regionie.

    Dzięki nowym urządzeniom i instalacjom, oczyszczalnia ścieków w Antoniowie będzie mogła obsłużyć większą ilość odprowadzanych ścieków, co przyczyni się do poprawy jakości wód w okolicznych rzekach oraz zabezpieczy środowisko przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia.

    Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Antoniowie umożliwiła zwiększenie jej obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń z dotychczasowych 18,3 tyś. RLM do 26,4 tyś RLM. Wybudowano w tym celu nowy reaktor biologiczny o objętości ponad 6 000,0 m3, z dwoma niezależnymi ciągami technologicznymi, które pozwolą eksploatatorowi na odłączanie poszczególnych komór ciągu technologicznego do czyszczenia, kontroli czy zmiany obciążenia oczyszczalni. Kolejnym nowo wybudowanym obiektem jest osadnik wtórny o średnicy 25,0 m, z którego oczyszczone ścieki odprowadzane są do odbiornika rzeki Mała Panew. Zwiększona kubatura osadnika wynosząca ponad 2 600,0 m3, umożliwi bezproblemowe funkcjonowanie oczyszczalni przez następne lata i zwiększanie jego obciążania ściekami pochodzącymi z kolejnych skanalizowanych obszarów naszej gminy.

    Na wykonanie tylko głównych elementów części mechanicznej i biologicznej oczyszczalni zużyto 3 400,0 m3 betonu i 500,0 ton stali.

    Ścieki dowożone będą zrzucane do nowej stacji zlewnej wykonanej bezpośrednio przy wjeździe na teren oczyszczalni ścieków. Urządzenie to zapewnia nie tylko identyfikację dostawców ścieków, ale umożliwia również pomiar ilościowy i jakościowy ścieków dowożonych.

    Modernizacja oczyszczalni obejmowała również wykonanie nowej stacji mechanicznego zagęszczania i odwadniania osadu z wykorzystaniem prasy taśmowej z zabudowanym nad nią zagęszczaczem oraz instalacją do higienizacji osadu wapnem. Po procesie odwadniania osad może być transportowany przenośnikami ślimakowymi pod wykonaną w trakcie inwestycji wiatę przy budynku lub do funkcjonujących już na terenie oczyszczalni ścieków dwóch suszarni słonecznych osadu.

    Otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Antoniowie to ważne wydarzenie dla mieszkańców regionu oraz kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

    Poniżej podstawowe informacje dot. inwestycji:
    1. Koszt inwestycji to ok. 40 milionów złotych
    2. Wykonano ok. 11 500 m3 wykopów pod obiekty kubaturowe.
    3. Wbudowano ok. 500 ton zbrojenia.
    4. Wbudowano ok. 3 400 m3 betonu.
    5. Powierzchnie zabudowy wybranych obiektów:
    - reaktor biologiczny - 1106 m2;
    - osadnik wtórny - 526,9 m2.
    6. Najgłębsze wykopy pod obiekty 9,4 m (pompownia ob. 20).
    7. Najgłębiej posadowiona studnia - 4,72 m p.p.t.
    8. Ułożono i podłączano ok. 5 800 m kabli komunikacyjnych (branża AKPiA).
    9. Ułożono i podłączono ok. 21 800 m kabli zasilających i sterowniczych (branża elektryczna).
    10. Maksymalna wydajność pompowni ścieków surowych to 600 m3/h
    11. Pojemność hydrauliczna reaktora to 6000 m3, podzielona na dwa niezależne ciągi
    12. Średnica osadnika wtórnego to 25m, a głębokość całkowita osadnika to 8,5 m
    13. Ułożono w ziemi ok. 1400m rurociągów różnego rodzaju medium o średnicach od 32mm do 560mm
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-03-22 10:12:49 [31.60.103.*] id:1671276  
    JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak] Reputacja
    Przed wyborami wszystko się otwiera, byle się tylko pokazać wyborcom. Szkoda ,że wybory tak rzadko są, bo urzędujący mieli by większą motywację.

    Nick:
    Treść: